Trust Members


The trust has five members, all local to the communities that they serve. The members act as the custodians of the constitution and have a number of powers. These include changing the Articles of Association, appointing Trustees, appointing the auditors and receiving the annual accounts.
Image

Mr. Mike Briscoe

CHAIR OF TRUST / NON-EXECUTIVE DIRECTOR / MEMBER

Start Date: 17th July 2017

Image

Mrs. Erica Aston

MEMBER

Start Date: 1st December 2021

Image

Dr. Ganesh Mahadeva

MEMBER

Start Date: 1st May 2019

Image

Mrs. Pat Smart

MEMBER

Start Date: 1st May 2021

Image

Mr. Nathan Wallis

MEMBER

Start Date: 1st September 2019


Board of Trustees


The Trust board has full responsibility and control of the Multi-Academy Trust as constituted by its Articles of Association.  In short, all governance flows from the Trust board and serves as the ultimate decision-making authority on all matters. The Trust board is responsible for ensuring that high standards of corporate governance are maintained. It will exercise its powers and functions with a view to fulfilling a largely strategic role in the running of its academies.

The board has currently delegated powers and appointed Trustees to the following sub-committees:

  • Audit & Risk Committee
  • Standards Committee
  • Resources Committee

Trustees attendance records at board and sub-committee meetings over the last academic year are available in our annual accounts.

Image

Mr. Mike Briscoe

CHAIR OF TRUST / NON-EXECUTIVE DIRECTOR

Start Date: 17th July 2017

Image

Dr. Gill Eatough

CEO OF TRUST

Start Date: 17th July 2017

Image

Mrs. Bev Tyley

NON-EXECUTIVE FINANCE DIRECTOR

Start Date: 17th July 2017

Image

Mrs. Christine Davies CBE

TRUSTEE / LEADER FOR SAFEGUARDING

Start Date: 17th July 2017

Image

Prof. David Woods

TRUSTEE / LEADER FOR SCHOOL IMPROVEMENT

Start Date: 17th July 2017

Image

Mr. David Wootton

TRUSTEE / LEAD FOR GOVERNANCE

Start Date: 17th July 2017

Image

Mr. Andrew Harris

TRUSTEE / CHAIR OF AUDIT AND RISK

Start Date: 17th July 2017

Image

Mr. Graham Hutchinson

MEMBER

Start Date: 17th July 2017

Image

Mr. Clive Jones

TRUSTEE

Start Date: 1st September 2021

Image

Mrs. Stephanie Bridgewater

TRUSTEE

Start Date: 1st March 2021

Image

Mrs. Lisa Jinks

TRUSTEE

Start Date: 1st September 2021